Organske Spojine v Vesolju

<<— Slika dneva Arhiv – 2018

Porazdelitev organskih molekul na Ceresu. Vir: NASA / Rendering Hannah Kaplan.

29.06.2018

Obstaja veliko molekul na osnovi ogljika v vesolju in na kamnitih telesih. (vir)

Tolini so velike organske molekule, najdene na Zemlji, včasih v vesolju in včasih v nekaterih najhladnejših okoljih. Na Zemlji ne obstajajo naravno, ker bi jih takoj disociirali (ločili) z ultravijolično svetlobo in atmosferskim kisikom. Lahko jih sintetiziramo v laboratorijski izolaciji, vendar s pošiljanjem električnih oblokov z različnimi kombinacijami metana in amoniaka.

Tolini so predvsem zarjavele barva, zato je Titanovo obarvanost mogoče razložiti s prisotnostjo tolinov v njegovi atmosferi, kjer skoraj ni kisika. Vesoljsko plovilo Cassini je zaznalo tudi “velike molekule”, ko je letalo 800 kilometrov od površine Titana. Vendar molekule še vedno niso znane, ker Cassini ni imel potrebnih instrumentov za njihovo prepoznavanje.

Ni naključje, da se električni oblok uporablja za izdelavo tolinov v laboratoriju. Sonda Huygens je v nižjem ozračju Titana odkrila visoke koncentracije nabitih delcev, zato bi močna električna aktivnost lahko bila odgovorna tudi za nastanek organskih molekul. Morda rdečkasto-rjave “saje”, ki pokrivajo več Saturnovih lun, vsebuje tudi toline.

Infrardeči podatki iz vesoljskega teleskopa Spitzer kažejo, da se v Malem Magellanovem oblaku in okoli njega pretaka tudi tok prahu, ki ga sestavljajo tolini. Material obstaja v strukturi, znani kot Magellanov tok, ki je sestavljen predvsem iz vodikovega plina, z mešanico tolina. Kot je bilo že omenjeno v prejšnji Sliki dneva, je tok nitasten. Filamenti v oblakih ioniziranega plina so znak električnega naboja, ki se giblje skozi prašno plazmo. Električni naboj ustvarja vrtinčne strukture, ki se postopoma spreminjajo v izkrivljene snope in kroglice svetlečih snovi.

Po nedavnem sporočilu za javnost astrofiziki, ki preučujejo podatke, prenesene z vesoljskega plovila Dawn, ugotavljajo, da velika področja na površini pritlikavega planeta Ceres kažejo spojine na osnovi ogljika. Kako so prišli na Ceres? Eden od predlogov so meteorji ali kometi, bogati z organskimi snovmi. Vendar pa, kot priznava napoved, toplota iz udarca bi uničila kometne spojine.

Torej, od kod prihajajo ogljikovodiki? Nekateri astrobiologi nakazujejo, da je medzvezdni prostor vir, ker imajo kometi, za katere se domneva, da so nastali v medzvezdnem prostoru, ogljikovodike v svojih repih. Pravzaprav v vesolju obstaja več deset atomov molekul, vključno z acetonom, etilenglikolom in drugimi aromatskimi ogljikovodiki.

V Električnem Univerzumu pa kometi nastajajo v plazemskih izpustih (razelektritvah) iz velikih plinastih planetov. Tako imajo ogljikovodiki v kometih, ogljikovodiki na Titanu in ogljikovodiki v medgalaktičnem prostoru isti vir: električna energija.

Avtor: Stephen Smith

Prevod: Angelo Mohorovič