Sledi v Prahu

<<— Slika dneva Arhiv – 2018

Velika nevihta v Tharsisovi regiji na Marsu. Vir: NASA.

25.06.2018

Prašne nevihte občasno zajamejo Mars. (vir)

Na Marsu, prašne nevihte niso razpršene in ločene, kot tiste na Zemlji, so posledica tornadom podobni viharji, katerih vrhovi sežejo višje od gore Everest. Zdi se, da sesajo površinski prah skozi tisoče atmosfersko visokih lijakov in jih prevažajo na stotine kilometrov. V zadnjem času planetarni znanstveniki poročajo, da še en globalni dogodek vpliva na dva aktivna roverja na površini.

Mariner 9 je bilo prvo vesoljsko plovilo, namenjeno v orbito Marsa. Ko je prišlo leta 1971, so NASA znanstveniki videli nekaj popolnoma nepričakovanega: prašna nevihta, tako debela, da je samo Olympus Mons prodrl skozi oblake. Vprašanje je, kako lahko atmosfera, manjša od enega odstotka Zemlje, dvigne prah iz regolita in pospeši na 50 ali več kilometrov?

Junija 2001 je vesoljski teleskop Hubble opazoval prašno nevihto v Helasovi kotlini na Marsu. Oblaki prahu so se širili, vendar so se umaknili. Nenadoma so se čez nekaj dni preselili severno in vzhodno, dokler v nekaj tednih prah ni pokril celotnega planeta.

Na Marsu je zrak 100-krat bolj tanek in je v povprečju 75 stopinj hladnejši od Zemlje. Zdi se, da je okolje kostno suho, z le nekaj sugestivnimi poskusi s strani pristanka Phoenixa, ki kažejo na morebitno prisotnost vodnega ledu. Toda Marsove prašne nevihte so večje kot na Zemlji. Občasno, ko je Mars najbližji Soncu, prah zakriva celoten planet. Najverjetneje gre za tiste prej omenjene “atmosfersko visoke” vortike, ki silijo prašne snovi v vzpon.

Predhodna Slika dneva je poročala o presenetljivem odkritju prašnih hudičev, ki se vrtijo čez Marsove puščave. Fotoaparati v vesolju, kot tudi na površini Marsa, so vrnili številne slike velikih, žarečih lijakov, ki so se vrteli po ravnih območjih, pri čemer so ostale zatemnjene sledi.

Ko je NASA študirala prašne hudiče v puščavi Arizona, da bi bolje razumeli tiste, ki so jih videli na Marsu, so našli električna polja do 10.000 voltov na meter, ki so povezana s prašnimi hudiči na Zemlji. Običajno elektromagnetno polje na površini Zemlje meri med 100 in 400 voltov na meter. To kaže na to, da so prašni hudiči na Zemlji in na Marsu atmosferski električni razelektritveni pojavi, podobni električnim vetričem, ki jih proizvajajo čistilniki zraka “ionski veter”.

Ker Mars nima neurja, da bi “(električno) nabil” svojo ionosfero, je dober študijski primer za teorijo Električnega Univerzuma. Električni model napoveduje, da je Marsova ionosfera že nabita, tako da električni učinki dosežejo neposredno od ionosfere do površine brez blažilnih vplivov nevihtnih oblakov, kot so tisti na Zemlji. Ker se električna energija lahko kopiči v “planetarnem kondenzatorju” nekaj časa, obstaja možnost za dogodke planetarnega obsega, ko se atmosfera končno izprazni.

Drugi dejavnik, ki je povezan (z doslej največjim) prašnim neurjem na Marsu leta 2001, je, da se je zgodil, ko je bil Mars blizu prisončja in je bil najbližji Zemlji v več kot 12 letih. V tistem času je bil dovolj blizu, da bi ga “požgečkali” z magnetosfero Zemlje, ki je vzpostavila začasno povezavo med Zemljo in Marsom, kar omogoča prenos električnega naboja. Mars se je odzval na povečano gostoto toka z izbruhom atmosferskih izpustov (razelektritve), ki so imeli obliko “električnih tornadov”.

Kot rečeno, na Marsu trenutno deluje neurje, zaradi česar se je NASA rover Opportunity “potuhnil” in bo počakal. Na drugi strani planeta bo rover Curiosity ostal operativen, saj Opportunity poganja sončeva svetloba, Curiosity pa ima baterijo z jedrsko energijo.

NASA je zamudila priložnost, da poveča svoje znanje o električnem okolju na Marsu s Curiosity. Pred nekaj leti je urednik Električnega Univerzuma, Tom Wilson, predlagal namestitev opreme za polarimetrijo v kateremkoli pristajalniku za Mars, da bi opazoval polarizacijske lastnosti trdnih delcev v atmosferi Marsa. Predvideva, da bodo delci poravnani vzdolž “nepričakovano” močnega električnega polja v srednjem ozračju. Na žalost, inženirji NASA ne berejo Slike dneva.

Avtor: Stephen Smith

Prevod: Angelo Mohorovič