Planet Moči

<<— Slika dneva Arhiv – 2018

Jupitrove južne širine. Vir: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Gerald Eichstadt / Sean Doran.

10.08.2018

Jupiter oddaja toliko elektromagnetne energije, da bi ga lahko mislili kot zvezdo. (vir)

Magnetosfera Jupitra je tako močna, da sega onkraj Saturnove orbite, oddaljene več kot 600 milijonov kilometrov. Območja skrajnega sevanja, podobna Van Allenovim sevalnim pasovom, obkrožajo planet, le da bi sevanje iz Jupitra v trenutku usodno vplivalo na kateri koli organizem.

Ujeti elektroni v njegovi magnetosferi oddajajo radijske frekvence, kar je privedlo do odkritja, da ima Jupiter magnetno polje. Vendar je znanstvenik odpadnik Immanuel Velikovsky leta 1953 napovedal magnetno polje okoli Jupitra.

Tudi ko je Galileo vstopil v orbito okoli Jupitra, je zaznal več kot 2 bilijona vatov električne energije med Jupitrom in njegovo zagonetno luno Io. Pretok električnega naboja vzdolž Jupitrovega magnetnega polja sproži intenzivno avroro na njegovih polih. Ker so nabita telesa in niso električno nevtralna, vse Jupitrove najbližnje luni kažejo električni tok, saj krožijo znotraj Jupitrove magnetosfere. Z vrtečimi nabitimi telesi nastanejo bipolarna elektromagnetna polja. Ne glede na to, ali gre za plinske velikane ali skalnate planete in lune, osnovna fizika nabitih predmetov v gibanju, ki generirajo elektromagnetizem, ni razpravljana.

Vesoljsko plovilo Juno je odkrilo zračne tokove na plinskem velikanskem planetu, ki teče dlje v njegovo ozračje, kot se je prej mislilo: globoko 3000 kilometrov. Zakaj so atmosferski pasovi tako globoki, je skrivnost, saj jih astrofiziki običajno povezujejo s površinskimi vremenskimi vzorci.

Kadar koli so območja z nasprotnim nabojem, se oblikujejo dvojni sloji in električna polja. Ker je plazma stanje in ne snov, lahko vsak material ionizira, če pride do ločevanja naboja. Kadar koli so območja z nasprotnim nabojem, se tvorijo dvojni sloji in nastane električno polje. Električna polja pospešujejo nabite delce. Elektrika lahko nanjo vpliva različno, odvisno od katere koli značilnosti plazme. To bi lahko razložilo, zakaj so atmosferski pasovi tako globoki in tako izraziti, da Jupitrovo električno polje pospešuje plazme z različnimi hitrostmi.

Avtor: Stephen Smith

Prevod: Angelo Mohorovič